Demokracja Energetyczna

Nowa publikacja "Demokracja energetyczna"

Zapraszamy do lektury drugiego wydania publikacji „Demokracja Energetyczna” autorstwa Dariusza Szweda i Beaty Maciejewskiej, wydanej przez Zielony Instytut przy wsparciu warszawskiego biura Fundacji im. Heinricha Bölla.


Zapraszamy do lektury drugiego wydania publikacji „Demokracja Energetyczna” autorstwa Dariusza Szweda i Beaty Maciejewskiej, wydanej przez Zielony Instytut przy wsparciu warszawskiego biura Fundacji im. Heinricha Bölla.

„Uwolnijmy energię Polek i Polaków” - apelują we wstępie autorka i autor z dyrektorką biura HBS w Warszawie Irene Hahn-Fuhr, przedstawiając plan zielonej transformacji energetycznej w Polsce oraz oddania władzy i energii w ręce obywatelek i obywateli. Autorka i autor prostym językiem wyjaśniają w publikacji skomplikowane terminy, zwracając uwagę na ich związek z codziennym życiem ludzi i zieloną polityką.

Czym jest demokracja energetyczna i dlaczego warto na nią postawić? Jakie są różnice między polityką opartą na korporacyjnej energetyce scentralizowanej a rozproszonej, obywatelskiej i demokratycznej? Jak zmienia się świat dzięki odnawialnym źródłom energii i wejściu w epokę słońca i wiatru? Jak rośnie udział OZE w globalnym rynku produkcji energii? Co można zrobić na rzecz demokratyzacji energetyki w mieście i na wsi? Gdzie budowana jest demokracja energetyczna w Europie i na świecie? Jakie przełożenie na rynek pracy, budowę egalitarnego społeczeństwa i jakość życia może mieć demokracja energetyczna? Czym jest smart grid i zielone technologie? Wreszcie, jak sfinansować zieloną transformację energetyczną? – na te inne pytania odpowiadają autorzy publikacji.


Demokracja energetyczna opłaci się nam wszystkim! – konkludują Beata Maciejewska i Dariusz Szwed

O autorach:

Dariusz Szwed, ekonomista, ekolog, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju, polityk. Przewodniczący Rady Programowej i członek Rady Fundatorów Zielonego Instytutu. Przewodniczący partii Zielonych w latach 2004-2011. Współpracownik Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim. Autor, współautor i redaktor publikacji z dziedziny zrównoważonego rozwoju i lobbingu ekologicznego, m.in. Zielone Miasto Nowej Generacji, Green jobs in Poland, Zrównoważony rozwój Metropolii Silesia i Zielony Nowy Ład w Polsce. www.dariusz-szwed.pl

Beata Maciejewska, Przewodnicząca Rady Fundatorów Zielonego Instytutu, redaktorka naczelna „Zielonego miasta”. Pełnomocniczka prezydenta Słupska Roberta Biedronia ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta. Współautorka i redaktorka publikacji z dziedziny zrównoważonego rozwoju, m.in. Zrównoważony rozwój Metropolii Silesia, Zielony Nowy Ład społeczny. Autorka kampanii edukacyjnej Polka powiatowa i zielona modernizacja, pod patronatem m.in. Pierwszej damy RP, Anny Komorowskiej.

Wydawcą publikacji jest Zielony Instytut – think&do tank, który zajmuje się promocją zielonej myśli politycznej i społecznej, w tym dorobku ruchu Zielonych w Europie i na świecie. Działa m.in. na rzecz rozwoju demokracji, ochrony dóbr wspólnych, zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnego biznesu. Prowadzi edukację polityczną i działalność wydawniczą. Najważniejsze obecnie obszary tematyczne to demokracja energetyczna, Zielony Nowy Ład i Zielone Miasto. Zielony Instytut współpracuje z wieloma osobami aktywnymi w sferze publicznej m.in.: posłanką Anną Grodzką, posłem Ryszardem Kaliszem, prezydentem Słupska Robertem Biedroniem, wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Demokratycznej Andrzejem Potockim, publicystą tygodnika „Polityka” Edwinem Bendykiem, ekolożką Mirą Stanisławską-Meysztowicz, ekspertem ds. energetyki Ludomirem Dudą i ekspertką ds. polityki żywnościowej Dorotą Meterą.

Partnerem wydania jest Fundacja im. Heinricha Bölla, niemiecka fundacja polityczna, kieruje się wartościami zrównoważonego rozwoju, ponadkulturowego porozumienia i edukacji obywatelskiej. Od 2002 roku Przedstawicielstwo w Warszawie wspiera działania na rzecz różnorodności społecznej, pluralizmu w debacie publicznej, partycypacji oraz sprawiedliwości i samostanowienia. Aktualnie realizuje projekty w obszarach Polityka Międzynarodowa, Energia & Klimat oraz Demokracja & Prawa Człowieka we współpracy z NGO-sami, środowiskami akademickimi, think tankami i administracją publiczną.

Pobierz wersję PDF publikacji  

Przeczytaj na issuu.com  

Odwiedź stronę demokracjaenergetyczna.pl  do góry